Wydawanie książek dla dzieci dla wielu dorosłych wydaje się banie proste, ale w rzeczywistości dzieci, tak jak dorośli czytelnicy, oczekują czegoś od pozycji, które się im proponuje. Oczywiście wszystko można sprzedać przysłowiowym babciom, które chcą zrobić wnukom przyjemność, ale nie oznacza to, że nasza książka spodoba się dziecku, a to przecież od jego opinii często zależy, czy rodzice coś jeszcze od nas mu zakupią.
Najchętniej kupowane ostatnio książki giełdowe
Postaw na piękne ilustracje
To, co w książkach dla dzieci jest najważniejsze, to piękne ilustracje. Nie chodzi jednak o to, żeby były one artystyczne czy miały przekazać coś głębszego. Dzieci kochają kolorowych, ładnych bohaterów, puszyste zwierzątka i ładne krajobrazy. Szczególnie jeśli nasza książka jest przeznaczona dla dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać, ilustracje muszą je przyciągać. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby nasze książki były pięknie wydane. Ilustrator jest bardzo ważny w procesie tworzenia książeczek dla dzieci, często nawet ważniejszy, niż autor, dlatego to na jego dziełach powinno nam zależeć zawsze najbardziej.
Historia nie musi nie być skomplikowana
Wiele osób błędnie zakłada, że dla dzieci należy pisać prostym i zwięzłym językiem, a do tego najlepiej, żeby historyjka była przewidywalna i krótka. Takie podejście do dzieci jednak w żaden sposób ich nie rozwinie. Takie mogą być bajki terapeutyczne, które jednak mimo krótkiej formy mają konkretny przekaz i nie są tylko prostą historyjką. Jeśli nie będziemy przekazywać dziecku trudnych słów za pomocą książek dla dzieci, gdzie mogą pojawiać się naturalnie i w miarę często, może się okazać, że zupełnie nie będzie ono rozwijało swojego słownictwa, do czego będą zachęcać je książki, które czyta z rodzicami.
Historia musi być interesująca dla rodzica
Książeczka dla dzieci będzie zapewne czytana przez dorosłego, na przykład przez rodzica. Jeśli dziecko ją polubi, to więcej niż raz. A to oznacza, że musi być ciekawa nie tylko dla malucha, szczególnie jeśli ten będzie skupiał się w pierwszej kolejności na obrazkach, ale także dla jego opiekuna, który będzie na nią skazany. Zawsze przygotowuj książki dla dzieci tak, aby starszy czytelnik też mógł z nich sporo wynieść, nawet jeśli pełny przekaz nie będzie od razu zrozumiały dla dzieci. Dzięki temu rodzice chętniej wrócą do tej książki, a do tego będą skłonni polecić ją innym opiekunom jako bardzo wartościową lekturę.