30 procent Polaków deklaruje, że nie przeczytało żadnej książki w roku. To średnia, która w zasadzie powtarza się rokrocznie. Około 40 procent przyznaje się, że miało kontakt z książką – cokolwiek to znaczy. Polacy czytają raczej mało, jeśli już, to w większości kobiety.
Dlaczego warto walczyć o książki i poziom czytelnictwa?
Książki rozwijają wyobraźnię i nie jest to tani banał, który sprzedajmy wyłącznie naszym dzieciom. Od najmłodszych lat należy zachęcać pociechy do lektury, bo to nie tylko rozwój wyobraźni, ale ogólnie naszego mózgu. Na czytanie jednak nigdy nie jest za późno i również można po książki zacząć sięgać w późniejszych latach, jeśli przespało się czasy szkoły. Badania pokazują, że dzięki regularnemu czytaniu poprawiamy naszą pamięć, a długofalowo czytanie może mieć również wpływ na przesunięcie starzenia i starczego zapominania. Warto chyba dostarczać zatem lekturę naszym szarym komórkom.
Czytanie może uspokajać
Nie tylko w danej chwili, kiedy czytamy – wtedy logiczne, musimy się na książce skoncentrować, wyciszyć, skupić. Efekty długofalowe mogą być też takie, że po prostu będziemy spokojniejsi dzięki książkom. Może to też wynikać z faktu, że człowiek oczytany, to człowiek pewniejszy siebie i bardziej elokwentny.
Więcej interesujących wpisów o rozwoju ludzkim, znajdziesz w serwisie interesujace.pl.
Czytanie książek to w końcu rozrywka. Jeśli nie przekonują Cię aspekty zdrowotne i te wpływające na naszą psychikę, pomyśl o rozrywce. O tym, że dzięki książkom przeniesiesz się w inny świat. Świat innych ludzi, bohaterów. Poznasz być może kulturę i inne ciekawostki. Na moment zapomnisz o otaczających problemach.